Szuperpéntek az olimpián!

0

Szinte hihetetlen, hogy milyen izgalmakat tartogatott a Rio de Janeiró-i nyári olimpiai játékok hetedik, pénteki napja. Lassan elfogynak a jelzők arra, hogy a sportolók milyen fantasztikus teljesítményre képesek és hogy a mérkőzések, küzdelmek mennyire különlegesek tudnak lenni. Atlétika, úszás, kerékpár, cselgáncs. Csak néhány sportág, amelyben páratlan eredmények születtek.

A nap egyik parádés teljesítménye az amerikai úszó Katie Ledecky 800 méteres gyorsúszása. Ledecky több mint 15(!) másodperccel előzte meg a második helyezett brit Jazz Carlint, ráadásul megjavította saját világcsúcsát is. Ha azt is hozzátesszük, hogy az olimpiai bajnok úszónő még csak 19 éves, felmerül a kérdés, hogy hova tud még fejlődni Ledecky. Szegény ellenfelek…

Maradva az úszásnál. A játékok talán legfurcsább eseményét a férfiak 100 méteres pillangóúszásában lehetett látni. Michael Phelps ugyanis – ha minden igaz – leúszta egyéniben utolsó hosszát is az olimpiák történetében. Nem is akármilyen körülmények között. Az amerikai klasszis a második helyen ért célba két(!) társával egyetemben. Phelps pontosan egyszerre ért célba Cseh Lászlóval és Chad Le Clos-val, két régi riválisával. Különleges pályafutás különleges befejezése.

Az uszoda mellett az atlétikai pályán is hatalmas világcsúcs született. Almaz Ayana 23 éves rekordot adott át a múltnak női 10000 méteres síkfutásban. Az etióp futónő szenzációs futással, 15 másodperccel javította meg a kínai Vang Csün-hszia 1993-ban felállított csúcsát.

afuto

A pályakerékpárosok pénteki versenye világcsúcsot nem, sporttörténeti sikert azonban hozott. Bradley Wiggins aranyérmet szerzett Nagy-Britanniával a férfi csapat üldözőversenyben. A siker azt jelenti, hogy a 36 éves kerékpározó ötödik olimpiai aranyérmét szerezte sorozatban ötödik olimpiáján. Összesen nyolc olimpiai érmével pedig ő lett minden idők legeredményesebb brit olimpikonja. Wiggins rendkívül sokoldalú kerekes, hiszen olimpiát nyert pályán és országúti időfutamban is, ráadásul az országúti szakágban többek között Tour de France sikernek is örülhetett.

Teddy Riner nem annyira sokrétű sportoló, mint Wiggins. Persze a dzsúdósoknál nincsenek különböző versenyszámok, mint a kerékpársportban. Itt csak egy lehetősége van nyerni az embernek, a saját súlycsoportjában. Riner a +100 kg-ban versenyez ellenfelei nagy bánatára. A hatalmas francia sportoló ugyanis szinte verhetetlen.  A nyolcszoros világbajnok dzsúdós 6 éve nem kapott ki versenyen, így nem is csoda, hogy Rióban sem talált legyőzőre és megvédte olimpiai bajnoki címét.

adzsudd

Egy nagyszerű sportoló nagyszerű pályafutásának végéhez közeledik. Rafael Nadal szinte mindent megnyert már, amit teniszező megnyerhet pályafutása folyamán.  Többek között olimpiai első is volt már, nyolc éve Pekingben. Akkor egyéniben ért fel az ötkarikás játékok csúcsára, most párosban újra átélhette az érzést, hogy milyen, ha neki játsszák a himnuszt, ugyanis Marc Lopezzel az oldalán három játszmában legyőzték a döntőben román riválisaikat.

A montenegrói női kézilabda-csapatnak biztosan nem szólnak majd a fanfárok. A londoni ezüstérmes együttes csalódást keltően játszott az egész tornán és négyből négy meccset veszítve kiesett csoportjából. Kiesésük nem csak a legutóbbi játékokon elért eredményük fényében meglepetés, hanem azért is, mert az olimpiai címre esélyes csapatok között tartották őket számon.