Póker

0

A pókert éppúgy tekintik szerencsejátéknak, mint sportnak. A határmezsgye egyik oldalán szenvedélybetegek, bűnös játéktermek és eljátszott vagyonok, a másikon pedig felépített stratégiák, magas fokú koncentráció és küzdeni tudás állnak. Igazságot nem teszünk most, viszont bemutatjuk, miről is szól a póker.

A póker a világ egyik legismertebb és legnépszerűbb kártyajátéka. Lényege, hogy a játékosok a nyílt vagy zárt kártyáikból a legjobbat kihozva elvigyék az asztal közepén lévő kasszát (angolul pot-ot). Ezt a legjobb lapkombinációval tehetik meg, tehát minden játékosnak arra kell törekednie, hogy az övé legyen a legerősebb leosztás.

A pókert francia kártyával játsszák. Számtalan fajtája ismert, legelterjedtebbnek a Texas Hold’Em tekinthető, de a hívások és emelések meghatározásának függvényében ezen belül is beszélhetünk fix limitről, pot limitről és no limitről is.

Bár a pókert okkal tartják szerencsejátéknak (ezt támasztja alá, hogy javarészt kaszinókban játsszák, illetve rengeteg múlik a lapjáráson), mégis megvan az oka annak, hogy rendre ugyanazokat az arcokat (például Phil Ivey-t, Gus Hansent, Anthony Zinnot vagy Johnny Chant) látjuk a leghíresebb versenyek (WSOP, WPT, EPT, WSOPE) döntős asztalainál.

A sikerhez ugyanis itt nem csak a szerencse és a pókerarc elengedhetetlen, hanem a megfelelő stratégia, a minél alaposabb emberismeret és kitartó koncentráció is. Ki kell ismerni az ellenfelet, miközben ügyelni kell saját kiismerhetetlenségünkre is, így gyenge lapokkal és blöffel is vihető a pot. Akik jól olvasnak metakommunikációs jelekből, azoknak könnyű dolguk van, ugyanis óvatlan mozdulatokból vagy gesztusokból (hunyorítás, állsimítás, fülvakarás, nagy nyelés, zsetonokkal babrálás) lelepleződhet a lapjárás milyensége – persze ezek használhatók az ellenfél megtévesztésére is.

A legnagyobbak képesek kikalkulálni, mivel nyerhetnek, mi lehet az ellenfélnél, mikor kell ráemelni a tétre és mikor bedobni a lapokat. Felmérik, hogy mikor kell támadni, mikor kell kivárásra játszani. Nem omlanak össze, ha nem jönnek a lapok vagy amikor nagyot buknak, s nem szállnak el maguktól egy jó széria közepén sem. Képesek koncentráltan pókerezni hosszú időn keresztül, hiszen tudják, egy rövidzárlat vagy egy meggondolatlan döntés mindent képes romba dönteni.

A póker olyan népszerű filmek homlokterében áll, mint a Casino, a Maverick, a Pókerarcok vagy az És megint dühbe jövünk. A katarzis többnyire egy mindent eldöntő kártyapartihoz köthető, de nem csak ez, hanem szerencsejáték sajátosságai is hangsúlyosak ezekben az alkotásokban.

Idehaza talán Korda György volt a legnagyobb hatással a játék elterjedésére: a népszerű táncdalénekes sporttelevíziós szakkommentári tevékenysége révén sokan kezdték el követni a különböző versenyeket, miközben az aktív pókeresek száma is folyamatosan növekszik.