Örömteli pillanatok és maradandó emlékek

0

Úszóválogatottunk jó pár szép és emlékezetes pillanattal örvendeztetett meg minket a kazanyi vizes világbajnokságon, ezekre tekintünk most vissza.

Küldöttségünk 3 arannyal, 3 ezüsttel és 4 bronzzal térhet haza Oroszországból, amivel az összesített éremtáblázat nyolcadik helyén zártak. Még előkelőbb a magyarok helyezése a medencés úszószámok vonatkozásában, itt ugyanis már csak négy nemzet szerzett nálunk több aranyérmet.

Az egyetlen „kakukktojás” az az Olasz Anna volt, aki 25 kilométeres nyílt vízi úszásban állhatott dobogóra, ráadásul egy nappal azután, hogy ha csak egy hellyel is, de tízen kívül maradt 10 kilométeren, így nem szerzett riói kvótát. A magyar lány 5:14:13.4-es idővel másodikként ért célba (fél perccel a brazil Ana Marcela Cunha mögött). Igen, 314 percet úszott egyhuzamban!

A további kilenc medáliát már a medencében harcolták ki úszóink, s itt összesen öten örülhettek éremnek. A hölgyeknél a legtöbb (szám szerint három) Hosszú Katinka nyakába került, az Iron Lady mindkét számában (200 méter és 400 méter vegyes) megvédte címét, előbbiben ráadásul világrekordot úszott, de utóbbiban is bőven azon belül volt még 300 méter után, ám gyorsúszása már nem volt annyira lehengerlő. A két arany mellé még egy bronz került a gyűjteménybe, 200 háton ért célba a harmadik legjobb idővel. Kiválóságunk összesen már öt világbajnoki címnél tart, a 200 vegyesen úszott világrekordje pedig Kazany egyik legmeghatóbb pillanata volt.

Érzelmek előcsalásában (és persze úszásban) Cseh László is maradéktalanul kitett magáért. A néhányak által már lesajnált-leírt olimpiai ezüstérmesünk előbb 50 méter pillangón ért célba holtversenyben harmadikként – így egyedülálló módon zsinórban hetedik vébéjén lett dobogós –, majd meglepve a világot 200 méter pillangón utasított mindenkit maga mögé, így tíz év után ismét világbajnok lett! Cseh gyengén rajtolt, féltávig a végül második Chad le Clos mögött tempózott, a második 100-ra viszont élre állt, lendülete pedig kitartott (bejött tehát az áldozat, miszerint visszalépett a 200 vegyestől). Újdonsült világbajnokunk végül a harmadik éremből is hazavitt egyet, 100 méter pillangón ugyanis dél-afrikai riválisa visszavágott neki, így itt második lett.

A harmadik ezüst (Olasz Anna és Cseh László után) Verrasztó Dávidé lett. Kiválóságunk 400 méter vegyesen lett második a japán Szeto Daija mögött, bár nagyobb harcban a mögötte beérkező amerikai Kalisszal volt. 4:09:90-es idejével azonban Verrasztó így is egyéni csúcsot úszott.

Megindító volt Kapás Boglárka úszása és célba érkezése is az 1500 méteres gyorsúszó szám fináléjában. A BVSC versenyzője ötödik legjobb idővel jutott be a döntőbe, ahol nagy hajrájának köszönhetően egy előzetes várakozásokhoz képest erőn felüli harmadik helyet kaparintott meg. Kapás teljesen meghatódott, még éremmel a nyakában is könnyeivel küszködött, s alig akarta elhinni, hogy világbajnoki bronzérmes lett – ráadásul országos csúccsal.

Gyurta Dániel bronzérme viszont alapvetően a másik véglet felé tendál, ő ugyanis inkább csalódott és dühös lehet az érem színe láttán, mintsem önfeledten boldog. Olimpiai bajnokunk ráadásul vb-címvédője volt számának (200 méter mell), amiben Marco Koch és egy nüansznyival Kevin Cordes is megelőzte.

Mindent egybevéve úszóink éremkollekciója kifejezetten szépen csillog, ugyanis nem egy kifejezetten üdítő, pompás eredmény született. Egyéni és országos legjobb idők mellett Hosszú Katinka jóvoltából új világrekordnak is örülhettünk, s az sem kis teljesítmény, hogy gyorsban, mellben, háton, pillangón és vegyesben is lett magyar dobogós!

 

(Fotó: AFP)