Jorkyball

0

A Franciaországból induló labdás csapatjátékban leginkább a futsal és a squash elemei fedezhetők föl. Lássuk, mi mindent érdemes tudni erről a Magyarországon is egyre népszerűbb sportágról!

A jorkyball két csapat játssza, két-két játékossal. Egy mérkőzés versenykiírástól függően kettő vagy három nyert szettig tart, egy szett pedig hét lőtt gólig tart.

A jorkyball tökéletes fair play-t követel meg a játékosoktól, ezért minden fajta testi érintkezés (becsúszás, hátulról történő szerelés) és sérülésveszélyes megmozdulás tiltott. A kézilabda-nagyságú játékszerhez nem szabad kézzel hozzáérni.  A labdának folyamatosan mozgásban kell lennie, egyetlen másodpercre sem szabad megállítani azt. Szabálytalanság esetén – és itt a labdamegállítás éppúgy annak számít, mint a kezezés vagy a becsúszás – büntetőrúgás következik. Szintén jó példája a fair play-nek, hogy az első három kisebb vétség miatt megítélt büntetőt általában nem lövik egyből kapura.

A téglalap alakú, speciális padlószőnyeggel borított 4,8 x 9,8 méteres játéktér minden oldaláról 2,7 méter magas plexifallal határolt, tetejét háló borítja, így sosincs kint a labda, amitől folyamatos játék alakulhat ki. A pálya hosszában öt zónára osztható – ezeknek támadásban és védekezésben is jelentőségük van. A csapat egyik tagja védekező, másik pedig támadó játékosnak számít, a megkülönböztetés pedig behatárolja, hogy a mely zónákban mozoghatnak. A játéktér két végében egy-egy jégkorongból ismert 1,1 x 1,1 méteres kapu található, a cél pedig természetesen az, hogy ide bejuttassuk a játékszert.

A jorkyball egy összetett és igen pörgős sport, ahol sokat számít a csapattársak közötti összhang és a gyors reakcióidő. A siker érdekében minél hatékonyabban kell kihasználni a pálya adottságait, vagyis a méreteket és a falakat. Helyszűke miatt a cselezés és az egy-egy elleni játék kevéssé vezet eredményre, ezért inkább az a cél, hogy minél gyorsabban és minél kevesebb mozdulat után legyen kapura lövés.

Bár a külső szemlélők elsőre nem látnak többet a játékból az ide-oda pattogó labdánál, igenis van mögötte taktikai elgondolás. Ha az ember huzamosabb ideig néz másokat játszani, óhatatlanul kedvet érez arra, hogy maga is kipróbálja. Nem sérülésveszélyes, intenzitása miatt javítja a döntéshozatali képességet, emellett is mozgásokkal is hamar megizzaszt, szóval játékos és hatékony kardio-edzésként is felfogható.